top of page

A kávé egészséghatásáról dietetikus szemmel

A kávét nagyon sokan szeretjük. A reggeli rutinunk része, sokunk napindításának elengedhetetlen eleme, sokszor a találkozások és jó beszélgetések hangulatos kísérője. Vajon milyen előnyei lehetnek a fogyasztásának? Mit tudhatunk a koffeinről? Mekkora mennyiségben van jelen az egyes kávés italokban? Vajon igaz az a mítosz, miszerint a kávéivás vizet von el a szervezettől? Nézzünk rá egy kicsit közelebbről, táplálkozástudományi szempontból.

kávé egészséghatása

Egyáltalán, mi is a kávé?


A kávé a kávécserje termésének magjából készül. Két leggyakrabban termesztett faj az arabica és a robusta. A "kávébab" valójában nem bab, hanem a kávécserje termésének magja. A termés húsos részét eltávolítják, és a magokat szárítják, pörkölik, majd őrlik.

Táplálkozás- élettani szempontból pedig:


  • stimuláns: legismertebb hatóanyaga a koffein, amely serkentő hatású

  • gazdag polifenolokban és más antioxidánsokban

  • kalóriaszegény: önmagában (tej és cukor nélkül) nagyon alacsony kalóriatartalmú

  • mikroelemek kapcsán: tartalmaz B-vitaminokat, magnéziumot, káliumot és mangánt, bár kis mennyiségben


A kávé elsősorban élvezeti és stimuláló hatása miatt fogyasztott ital, nem pedig tápanyagforrás, inkább élvezeti cikknek vagy funkcionális italnak tekinthető. Ugyanakkor bizonyos egészségügyi előnyökkel is rendelkezhet, főként antioxidáns-tartalma miatt.


kávéfajták

Mit érdemes tudni a koffeinről?


A koffein számos növényben megtalálható, például a kávébabban, a kakaóbabban és a tea levelekben. Csupán kávéból (amely a legjelentősebb koffeinforrás) évente kb. 800 milliárd csészével kortyolnak el világszerte. Ez a természetben előforduló pszichoaktív stimuláns izgatja agyunk aktivitását, ami átmenetileg csökkenti a fáradtságot, és javítja az éberséget.


Ne feledjük, a kávé nem az egyetlen olyan élelmiszer, amely koffeint tartalmaz. A csokoládéban, egyes teákban, energiaitalokban, kólákban és egyes gyógyszerekben is megtalálható.


Miután elkortyoltuk kedvenc kávénkat vagy teánkat a koffein gyorsan, pár perc alatt, és teljesen felszívódik a szervezetünkben. Az élénkítő hatást 15-30 perccel később már érezzük, mely néhány óráig tart. Felnőttek esetén a koffein felezési ideje – vagyis az az időtartam, ami alatt a testünk a koffein 50 százalékát kiüríti – számos tényező függvényében nagymértékben változó. Ilyen például az életkor, a testtömeg, a máj állapota vagy az, hogy milyen gyógyszereket szedünk. Egészséges felnőttekben az átlagos felezési idő nagyjából 4 óra, de 2-8 óra között változhat.


A tudomány jelenlegi állása szerint genetikailag kódolt, hogy ki milyen gyorsan bontja le a koffeint. Akiknél az anyagcserefolyamat gyors, azok egészségügyilag is profitálnak a koffeintartalmú kávé fogyasztásából. Akiknék viszont lassú a lebontás, a koffeintartalmú kávé káros egészséghatásokhoz vezethet napi 3 adag felett (kb. 300 mg koffein).


A koffeinbevitelre vonatkozó ajánlások a következők:


  • Férfiak és nők 19 éves kor felett: legfeljebb 400 mg/nap.

  • Terhes vagy szoptató nők: legfeljebb 300 mg/nap.


A különböző kávés italok koffeintartalma eltérő, az alábbi mennyiségek 1 csészére vonatkoznak (250 ml):


  • főzött kávé: 100-150 mg

  • eszpresszó, (30ml): 65-90 mg

  • instant kávé: 75-105 mg

  • jeges kávé: 60-80 mg

  • koffeinmentes kávé: 3-15mg (még mindig tartalmaz egy keveset!)

  • cappuccino/latte: 45-75 mg

  • fekete tea: 45-80 mg

  • zöld/jeges/fehér tea: 25-45 mg


A koffein néhány más élelmiszerben vagy italban is jelen van:

  • energiaital: 80mg

  • cola, 1 doboz (355 ml): 40 mg

  • étcsokoládé, 1 kis tábla (50g): 30g


ajánlott koffein mennyiség

Milyen hatása van a kávénak a vitaminok és ásványi anyagok felszívódására?


Számos koffeintartalmú ital, beleértve a kávét is, hozzájárulhat bizonyos vitaminok és ásványi anyagok felszívódásának csökkenéséhez. Íme néhány példa:


  • A kávé tanninokat tartalmaz, amelyek gátolhatják a vas és a cink felszívódását, ha egy órán belül fogyasztjuk.

  • Nagy mennyiségű kávé fogyasztása akadályozhatja a kalcium felszívódását, és fokozott kalcium kiválasztáshoz is vezethet. A koffeint összefüggésbe hozták a csonttömeg csökkenésével. Ez azonban csak akkor jelent problémát, ha az általános kalciumbevitelünk alacsony.


Tipp: A kávét általában reggel fogyasztjuk. Megfontolhatjuk, hogy étkezés vagy vitaminbevitel után 30 percet vagy 1 órát várjunk a kávéfogyasztással, ez segít javítani bizonyos ásványi anyagok felszívódását.



A kávé egészségünkre gyakorolt hatása


A kávé több mint ezer olyan biokatív vegyületet tartalmaz ami hatással lehet az egészségünkre, ami közül csak egy a mindenki által jól ismert koffein. Így ezeknek a bioaktív vegyületeknek az együtthatójának köszönhetően a kávénak egészségvédő hatást tulajdoníthatunk.  


Kávé és szív- és érrendszeri betegségek


A mérsékelt és következetes kávéfogyasztás összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek (CVD) kockázatának csökkenésével. Érdekes módon a legalacsonyabb CVD kockázat napi 3-5 csésze kávé fogyasztása esetén volt megfigyelhető. Fontos megjegyezni, hogy ez nem jelenti azt, hogy ennyi kávé fogyasztását javasoljuk. Mint sok más dolog esetében, általában a mérsékelt fogyasztás a legjobb.


Kávé és memória


A koffeinbevitel bizonyos helyzetekben javítja a memóriateljesítményt. Kimutatták azt is, hogy mérsékelt bevitel esetén pozitív hatással van a kognitív funkciókra. A koffein ezt közvetett módon, az éberségre, a hangulatra és a koncentrációra gyakorolt hatásain keresztül teszi.


Egyéb lehetséges egészségügyi hatások


A kávéfogyasztást összefüggésbe hozták a mellrák, a vastagbélrák, a prosztatarák, a 2-es típusú cukorbetegség és a Parkinson-kór kockázatának csökkenésével. Azonban a kutatások még mindig ellentmondásosak és nem teljesen meggyőzőek. Nincs elég adatunk ahhoz, hogy pontosan tudjuk, milyen előnyei vagy hátrányai vannak a koffeinfogyasztásnak.


kávé hatása az egészségünkre

Kávé dehidratáló hatású?


A közhiedelemmel ellentétben a kávé és más koffeintartalmú italok nem okoznak dihidratációt. Bár a koffein enyhe vízhajtó hatással rendelkezik, a kávéfogyasztás nem okoz olyan mértékű vízveszteséget, amely meghaladná az elfogyasztott folyadék mennyiségét, vagyis a bevitt víz/tej felülmúlja ezt a hatást. Ez különösen igaz, ha rendszeresen fogyasztjuk, és szervezetünk alkalmazkodott a hatásaihoz.


Tippek a koffein visszaszorításához


Ha olykor-olykor úgy érezzük túlságosan függővé váltunk a koffeintartalmú italoktól, vagy szeretnénk kicsit redukálni a fogyasztásukat, néhány hasznos tipp, amit kipróbálhatunk:


  1. Csináljuk fokozatosan: A koffeinmegvonás kellemetlen tünetekkel járhat, még napi egy csésze csökkentése esetén is. A tünetek között szerepelhet fejfájás, fáradtság és koncentrációképtelenség.

  2. Állítsuk fel a prioritásokat: A koffein a kávén kívül számos más italban is jelen van. Egyszerre csak egy kategóriát részesítsünk előnyben, amit csökkenteni szeretnénk, például az üdítőket vagy az energiaitalokat.

  3. Fele-fele módszer: Próbáljuk meg a normál kávét koffeinmentes kávéval keverni. Kezdhetjük 80% koffeines kávéval, amelyet 20% koffeinmentes kávéval keverünk. Ezután csökkentsük 50/50-re, és így tovább, amíg el nem érjük azt az arányt, amivel elégedettek vagyunk.

  4. Használjunk növényi tejet: Válasszuk a lattét vagy a cappuccinót növényi tejjel. Így a szokásos kávénkba is belecsempészhetünk néhány extra tápanyagot, és a felszolgált koffein mennyisége is alacsonyabb lehet.

  5. Figyeljünk a főzési időre: Minél tovább főzzük a kávénkat, annál több koffeint vonunk ki belőle. Ha kevesebb koffeint szeretnénk, próbáljuk meg rövidebb ideig főzni az adott kávét

  6. Igyunk vizet: Néha a fáradtságérzet és a zavarosság egyszerűen a dehidratáltság jele lehet. Mielőtt egy újabb kávéhoz nyúlnánk, igyunk meg egy-két nagy pohár vizet, és figyeljük meg, hogyan érezzük magunkat.    


     

Összegzés


A kávé és a koffein összetett témák, amelyek továbbra is intenzív kutatások tárgyát képezik. Míg a mérsékelt kávéfogyasztás számos potenciális előnnyel járhat, fontos, hogy mindenki saját igényei és egészségi állapota szerint alakítsa ki fogyasztási szokásait. Ne feledjük, hogy a kávé mellett számos más módja is van annak, hogy energikusan indítsuk a napot, például a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a megfelelő alvás ugyanúgy számítanak. A kulcs, mint mindig, a mértékletesség és a saját testünk jelzéseire való odafigyelés.









Szerző: Szijártó Szandra dietetikus, táplálkozástudományi szakember



Hivatkozások:


  • Hallström, H., Byberg, L., Glynn, A., Lemming, E. W., Wolk, A., & Michaëlsson, K. (2013). Long-term coffee consumption in relation to fracture risk and bone mineral density in women. American journal of epidemiology, 178(6), 898-909.

  • Ding, M., Bhupathiraju, S. N., Satija, A., van Dam, R. M., & Hu, F. B. (2014). Long-term coffee consumption and risk of cardiovascular disease: a systematic review and a dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. Circulation, 129(6), 643-659.

  • Nehlig, A. (2010). Is caffeine a cognitive enhancer?. Journal of Alzheimer's Disease, 20(s1), S85-S94.

  • Poole, R., Kennedy, O. J., Roderick, P., Fallowfield, J. A., Hayes, P. C., & Parkes, J. (2017). Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes. bmj, 359.

  • Killer, S. C., Blannin, A. K., & Jeukendrup, A. E. (2014). No evidence of dehydration with moderate daily coffee intake: a counterbalanced cross-over study in a free-living population. PloS one, 9(1), e84154.

  • Rao, N. Z., & Fuller, M. (2018). Acidity and antioxidant activity of cold brew coffee. Scientific reports, 8(1), 1-9.

  • Caffeine content for coffee, tea, soda and more. (2022). Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/caffeine/art-20049372

  • Verster, J. C., & Koenig, J. (2018). Caffeine intake and its sources: A review of national representative studies. Critical reviews in food science and nutrition, 58(8), 1250-1259.

  • McCusker, R. R., Goldberger, B. A., & Cone, E. J. (2003). Caffeine content of specialty coffees. Journal of analytical toxicology, 27(7), 520-522.

  • Glade, M. J. (2010). Caffeine—Not just a stimulant. Nutrition, 26(10), 932-938.

0 hozzászólás

Comments


bottom of page