
Hello, Ádám vagyok
a Longevity Project társalapítója és szakmai vezetője, orvos
Az foglalkoztat, hogyan tudunk kapcsolatban maradni önmagunkkal egy állandó belégzésben lévő világban. Egy olyan világban, amelyet ugyan jóléti társadalomnak hívunk, mégis már a puszta életben maradáshoz is önmagunk és a természet kizsákmányolása szükséges. Az érdekel, hogy hogyan tudunk szabadabban viszonyulni ahhoz, ami éppen van: akár a testünkben lévő feszültséghez, akár a nehéz, olykor reménytelen gondolatainkhoz, akár a világhoz, aminek egyre nagyobb zűrzavara erősen hat ránk.
Abban hiszek, hogy ha találok viszonyulást ahhoz, ami nehéz, akkor megszülethet a lehetőség, hogy viszonyom legyen ahhoz, amit szeretnék: felszabadultságot, derűt, kíváncsiságot, örömöt, megérintődést, valódi kapcsolódást. Ehhez pedig saját, mindig jelenben lévő testünk a legnagyobb segítség.
Mindannyiunk életfeladata, hogy megtanuljunk szabadon viszonyulni az élethez és szabadon viszonyulni a halálhoz. Mert ahogy Esterházy Péter írja: "Csak a szabad embernek van esélye a szeretetre." Amúgy marad a kiégettség és az üres siker. Amit manapság boldogságnak hívunk.
Amúgy csak fehér ingem van. Ha lehet, inkább tegeződőm. Nincs jogsim. Nem szeretem a feudális kereteket és a felhajtást. A naptáram pedig általában egy horror.
Mit csinálok?
Egyfelől igyekszem igazán kíváncsinak maradni, hogy megértsem, mi az, ami lényeges és valóban dolgunk van vele egy beszélgetésben. Talán ez az egyik legfontosabb, amit munkám során csinálok. Másfelől legszívesebben jelenlét gyakorlatokon keresztül, a testünk érzékelésével dolgozom ill. csoportban, mert ezek azok, amik leginkább arra késztetnek, hogy a valóságban maradjunk és ne tévesszük össze az ideált azzal, ami egyébként van - még ha nehéz is.
Ha nagyon szakmailag kéne megfogalmazni, akkor a munkám - és így az életem - a kontextuális viselkedésterápiák (elsősorban az elfogadás, elköteleződés terápia - ACT), a zen, a keresztény kontempláció, a gestalt, a polyvagális elmélet, a rendszerszemléletű családterápia és az egzisztencializmus metszéspontjában mozog. Kilengések előfordulnak. Alapvetően nem módszerrel dolgozom. Tapasztalataim szerint amögé inkább elbújni lehet segítőként, én inkább kapcsolódni szeretek, ennek változást hozható erejében hiszek.
Egyéni vezetői coaching
Általában olyan vezetőkkel dolgozom, akik már nem (csak) sikeresek akarnak lenni, hanem szeretnének valóban kapcsolatban lenni az életükkel, annak minden nehézségével, dilemmájával együtt. Általában hosszabb folyamatokra szerződöm és a közös munka fontos aspektusa a rendszeres jelenlét gyakorlatok. Az, aki a testén keresztül megtanulja közel engedni magához az életet és elbírja a pillanat súlyát, az képes olyan közeget teremteni, amiben jó lenni. Az valóban vezető. Főnökből van már elég.

Csoportos ACT tréning
Ez a tréningfolyamat nyílt (7 hetes) és céges (5 hetes) formában zajlik. A City St George's, University of London ACT at workplace kurzusán alapul és mindfulness gyakorlatokon keresztül fejlesztjük a pszichológiai rugalmasságot, azaz a belső szabadságot. Ha bővebben érdekel, itt tudsz még utána olvasni. A következő nyílt csoport június 17-én indul, helyszíne a CEU (Közép-Európai Egyetem) Nádor utcai campusza.
Csoportos, önismereti fókuszú szupervizió segítő szakembereknek
Ez egy 8 fős zárt csoport, 10 hónapon át (szeptember-június), havi egy egész pénteki nap (9:30-17:30) Kismaroson, a Szabadon Terápiás térben. Szakmai életünk dilemmáin, elakadásain keresztül nézünk rá, életünk nagy kérdéseire és vakfoltjainkra a csoport segítségével. Nincs módszer, nincs tanács, csak a valódi találkozás esélye. Ha érdekel, még van szabad hely a 2025 szeptemberében induló csoportba.


Előadások
Mostanában kevés előadást vállalok, mert sok energiámba kerül. Viszont olyan témákról szívesen beszélek, amik személyesen is érintenek. Ilyen a kiégés-megérintődés, az elengedés-megengedés, a jelenlét vs. valóságból kilépés vagy éppen a szabadság-kontroll dilemmája. Akár a vezetői lét, akár a személyes életünk vagy egészségünk szempontjából. Fontos, hogy ezekben az előadásokban nem mondom meg a tutit (mert nem tudom, mi az), és ezektől senki élete nem változik meg. Mert csak előadás.


Találkozzunk a következő eseményünkön:
Longevity Meetup
A tökéletes nyár illúziója - lehet-e töltődés a nyár mindenkinek a családban?
Kerekasztal beszélgetés résztvevői:
Dr. Márky Ádám, a Longevity Project alapítója és szakmai vezetője
Balázs Tünde, klinikai szakpszichológus
Szőnyi Lídia, pedagógiai szakpszichológus
Kiss Ádám, mentálhigiénés szakember
2025.06.18. 18:00 - Central European University

Mit és kiktől tanultam?
A Semmelweis Egyetemen végeztem orvosként, aztán első magyarként tettem le az USA-ban a Nemzetközi Életmódorvostani Társaság vizsgáját (board certification exam), végül az IESE-n, a világ egyik legrangosabb üzleti egyetemén tanultam vezetői coachingot. Munkámat leginkább az Elfogadás és Elköteleződés Terápia (ACT) szemlélete hatja át. Ebben a módszerben minden fontosabb nemzetközi szakértőtől tanultam. Ha érdekel a pontos lista, a linkedin oldalam ajánlom.
Ezek is fontosak voltak, de a legtöbbet Dr. Keserű Karcsitól, akit mesteremként tisztelek (szupervizió), Dr. Németh Mariettától (autogén tréning és szimbólum terápia), Horváth Tündétől és Moldován Edittől (gestalt), Dr. Saáry Kornéliától (kinai orvoslás) ill. Szászi Balázstól és Mustó Pétertől tanultam.
Szakmai dilemmákkal pedig Szőnyi Lídiát, Balázs Tündét, Éger Csabát, Kiss Ádámot és Vági Zsoltot keresem fel.



